Hayvan Hastalıkları Rehberi

Kedi Bulaşıcı Enterit (Parvovirüs, Panleukopenia Virüs)

Kedi bulaşıcı enteriti, kedi panleukopenia virüsü olarak da bilinen kedi parvovirüs (FPV) enfeksiyonunun neden olduğu bir hastalıktır.

Bazen panleukopenia virüsü olarak adlandırılır, çünkü enfeksiyon sonuçlarından biri düşük beyaz kan hücresi sayımının (panleucopenia) gelişmesidir.

Kedi parvovirüs enfeksiyonu özellikle aşılanmamış kedi yavrularında çok yüksek bir ölüm oranına sahiptir. Bu, bir virüsün neden olduğu bildirilen ilk kedi hastalığıydı ve parvovirüsler, çevrede uzun süre (birkaç yıla kadar) hayatta kalabildikleri ve birçok dezenfektana karşı dirençli oldukları için özellikle tehlikelidir.

Enfeksiyonun kaynağı ve yayılması

Kedi parvovirüsü doğrudan fekal-oral temasla ve dolaylı olarak çevrenin veya nesnelerin kontaminasyonundan sonra (örneğin, yiyecek kapları, bakım ekipmanları, yatak takımları, zeminler, giysiler veya eller) yayılır. FPV ile enfekte olan kediler, enfeksiyonu takiben en az altı hafta boyunca virüsü saçmaya devam edebilir ve virüs köpekler tarafından da taşınabilir.

Klinik hastalık

Üç veya dört haftalık yavru kedilerde ve yetişkin kedilerde virüs, beş ila dokuz günlük bir kuluçka döneminden sonra çok şiddetli bir gastroenterite neden olur. Etkilenen kediler akut başlangıçlı hemorajik kusma ve ishal geliştirir ve bazı kediler hızla ölür. Virüs, bağırsağın astarında ciddi hasara neden olur ve ayrıca kan yoluyla kemik iliğine ve lenf bezlerine geçer. Bu bölgelerdeki viral replikasyon, beyaz kan hücrelerinin belirgin bir şekilde tükenmesine yol açar. Enfekte olmuş kediler ve yavru kediler genellikle ateşlidir, depresyona girer ve yemek yemezler. Bazı kediler gastroenterit belirtileri göstermeden önce ölebilir.

Parvovirüs ile enfekte olan hamile kedilerde, virüs yavrunun gelişmekte olan beynine etki ederek   serebellar hipoplazi olarak bilinen bir durumla doğmasına sebep olabilir (beyin hareketinin ince koordinasyonu için gerekli olan beyincik gelişiminin eksikliği). Yavru kedi başlangıçta iyi görünebilir, ancak hareket etmeye ve yürümeye başladıklarında, ciddi koordinasyon bozukluğu görülür.

Tedavi

FPV enfeksiyonu için spesifik bir tedavi yoktur ve şüpheli vakaların çok iyi izole edilerek tedavi edilmesi gerekir, çünkü bu oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta olduğundan şüphelenilen herhangi bir kedi veya yavru kediye dokunulduktan sonra eller iyice yıkanmalı ve mutlaka koruyucu giysiler giyilmelidir. Mümkünse, başka bir kedi ile temas etmeyen bir veya iki kişi bakıcı olarak görevlendirilmelidir.

Etkilenen kediler genellikle dehidrasyon ve ağır ikincil enfeksiyon sonucunda ölür, bu nedenle intravenöz sıvılar ve geniş spektrumlu antibiyotiklerle agresif destek çok önemlidir, ancak tedaviye rağmen, etkilenen kedilerin büyük bir kısmı ölebilir. Anti-emetik ilaçlar kusmayı durdurmaya yardımcı olabilir ve kedileri küçük öğünlerle beslemek de önemlidir. İyi veterinerlik ve bakım hizmeti, kedilerin, özellikle genç yavru kedilerin hastalıktan kurtulmasına yardımcı olmak için çok önemlidir.

 

 

 

 


Hastalık kategorisi: Sindirim
Hastalığın görüldüğü ırklar: Kedi , Köpek